De Kwekerij, Utrecht-Oost
(Baobab, deelfase III, Burg. Fockema Andreaeplein)
Het nooit gebruikte datacenter van KPN stond jaren leeg. Inmiddels is het datacenter op De Kwekerij getransformeerd tot een all-electric woongebouw voor studenten, met behoud van het industriële karakter. Het gebouw heeft de naam Baobab – Tree of Life – gekregen.

Baobab oktober 2024
Herindeling van de begane grond activeert de vier, nu transparante, zijden van het gebouw. Karakteristieke elementen als betonnen kolommen, hoge plafonds en de diepte van het gebouw zijn behouden en optimaal benut. Op de verdiepingen zijn, inspelend op de verschillende woonbehoeften en levensstijlen van de student, zowel zelfstandige studio’s (126) als onzelfstandige kamers (80) met gedeelde voorzieningen (co-living) gerealiseerd. De studio’s van ca. 20 m² hebben hun eigen voorzieningen. De kamerbewoners (een kamer is ca. 15 m²) delen woonkamer, keuken, sanitair en balkon met huisgenoten. Elkaar ontmoeten wordt gestimuleerd door gezamenlijke voorzieningen zoals een woonkamer op de 3e, een studieruimte op de 2 en de 4e verdieping en het dakterras met uitzicht over de stad.
Positieve maatschappelijke impact, hergebruik en een minimale ecologische voetafdruk zijn drie belangrijke pijlers in het ontwerp. Door hergebruik van het casco en materialen te combineren met duurzame ontwerpoplossingen is de milieu-impact van de transformatie laag gehouden. Een groot deel van de gevel is bedekt met ruim 1.700 zonnepanelen, optimaal geplaatst volgens een instralingsanalyse. Een aantal geperforeerde stalen panelen zijn hergebruikt als bekleding waarop planten kunnen groeien. De nieuwe gevel verbetert niet alleen het microklimaat rondom Baobab, maar werkt ook als natuurlijke schaduw voor de woonruimten. Baobab is op de bunkervijver aangesloten, waar het regenwater naartoe wordt afgevoerd.
Een methode om projecten te beoordelen op integrale duurzaamheid is BREEAM-NL, sinds 2009 de certificeringsmethode voor een duurzaam gebouwde omgeving. Gebouw Baobab heeft het ‘Nieuwbouw en Renovatie Ontwerpcertificaat’ behaald met een score van 3 sterren.
Gebouw Baobab is fase III van gebiedsontwikkeling De Kwekerij. In 4 fases worden in totaal ruim 1.200 kamers en woningen gerealiseerd voor studenten en starters in een levendige en groene en woonomgeving. De Kwekerij dankt zijn naam aan de tuinderijen die hier vroeger lagen. Bekijk hier de timelapse van fase III en neem een kijkje achter de schermen.


































Jebber


